what is Litecoin?

Litecoin nedir?

Litecoin, Bitcoin'e benzer alternatif bir kripto para oluşturma hedefiyle bulundu. Bir bilgisayar uzmanı olan Charlie Lee, Bitcoin'in temel kodunu aldı ve kod üzerinde değişiklikler yaptı. Projeyi ise Bitcoin forumunda Ekim 2011'de yayınladığı bir mesajla başlattı.

Satoshi Nakamoto'nun oluşturduğu kripto para ile teknik açıdan neredeyse aynı olduğu için insanlar genellikle Litecoin'i (LTC) Bitcoin'in basit sürümü olarak görüyor. Benzer şekilde Litecoin de deflasyonist bir varlık olarak tasarlandı. Bu yüzden, toplamda sadece 84 milyon LTC token'ı oluşturulacak.

Açık kaynaklı bir yazılım projesi olan Litecoin, token oluşturma ve transfer sürecinde üçüncü tarafların müdahalesine izin vermeyen açık kaynaklı bir blok zinciri protokolü kullanır. Litecoin token'ı, Scrypt denilen bellek yoğun hashing algoritmasını kullanan ve madencilik adı verilen bir süreç ile oluşturulur. Litecoin madencilik sürecinde bir Litecoin bloku oluşturmak için yaklaşık 2,5 dakika gerekir. Bu da Bitcoin için gereken süreden dört kat hızlıdır.

Neden Litecoin?

Blok onayının daha hızlı olması, aynı zaman aralığında daha fazla işlemin işlenebileceği anlamına gelir. Bu özelliğin yanı sıra herhangi bir onayı beklemeye gerek kalmadan işlemleri kabul etme seçeneği ile Litecoin, tacirler için daha çekici bir seçenek haline getiren rekabetçi bir avantaja sahiptir. Uzun vadede daha fazla alanda kullanılabilir ve büyüme potansiyeline sahiptir. Bu durumda da daha geniş çevrelerce benimsenebilir.

Litecoin Network aynı zamanda Ayrılmış Tanık (SegWit), Lightning Network ve Atomic Swap'lar gibi önemli iyileştirmeleri ağa kazandıran bazı teknolojileri benimsedi.

Litecoin ve Bitcoin karşılaştırmaları bu kripto paralarla ilgili en ilginç konulardan biri olabilir. Bitcoin ile benzerliklerinin dışında Litecoin kendi başına önemli kripto paralardan biri haline gelmiştir. Bu token geniş çaplı olarak kullanılabilir ve Bitfinex gibi birçok büyük kripto para borsasında alımı satımı yapılmaktadır.

why buy litecoin?
how to buy litecoin?

Bitfinex'te Litecoin nasıl satın alınır?

Kripto borsası, kripto para satın almak için en iyi yerlerden biridir. Bitfinex'te ihtiyaçlarınızı karşılayan farklı ödeme yöntemleri ve platformlarıyla süreç son derece basit ve doğrudan ilerler.

1. Bitfinex hesabınıza giriş yapın veya bir hesap oluşturmak için kaydolun.

2. Para Yatırma sayfasına gidin.

3. Kripto Para Birimleri bölümünden LTC satın almak üzere kullanmak istediğiniz para birimini seçin ve Spot cüzdanınızda bir para yatırma adresi oluşturun.

4. Kripto paranızı para yatırma adresine gönderin.

5. Fonlar cüzdanınıza geldiğinde bunları LTC satın almak için kullanabilirsiniz. Bitfinex'te alım satım yapmayı öğrenmek için buraya bakın.

Hareket halindeyken kripto para satın almak için Bitfinex mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sırada ne var?

Litecoin'inizi aldığınızda, bununla Bitfinex'te yapabileceğiniz birçok şey var.

item 71

LTC Alma ve Satma

Bitfinex'te sürekli güncellenen fiyat grafikleriyle Litecoin alıp satmaya uygun birçok alım satım çifti sunuyoruz. Nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için kripto para alım satımı kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

item 71

LTC Borç Verme

Bitfinex kripto cüzdanınızda LTC tutmaya karar verirseniz Bitfinex Lending Pro ile faiz karşılığında bir marjin pozisyonu açmak için sahip olduğunuz LTC'yi yatırımcılara sunabilirsiniz.

item 71

LTC ile Kredi Alma

Litecoin'inizi eşler arası fonlama platformumuz olan Bitfinex Borrow'da bir kredi almak için teminat olarak gösterebilirsiniz.

item 71

LTC Gönderme

LTC'nizi sahip olduğunuz bir Litecoin cüzdanına kolayca göndererek çekebilirsiniz.

Litecoin ile İlgili Eğlenceli Bilgiler