what is ethereum?

Ethereum nedir?

Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (dApp) oluşturup dağıtabileceği açık kaynaklı blok zinciri tabanlı bir platformdur. Ethereum blok zinciri teknolojisinin desteklediği bu dApp'ler herhangi bir aracı veya denetim varlığı olmadan çalıştırılabilir. Böylece internetin çalışma şeklini tamamen değiştirir.

Bu fikir Vitalik Buterin tarafından ortaya atıldı. Buterin, Ethereum ile ilgili teknik belgeyi arkadaşlarına gönderdi ve arkadaşlarının bir kısmı bu fikre ilgi göstererek daha fazla bilgi edinmek üzere Buterin'e ulaştı. Ocak 2014'te kurucu ekip Ethereum projesini halka tanıttı. Proje, kamuya duyurulduktan sonraki birkaç ay içerisinde sunulan Ethereum ağının yerel token'ı Ether'in toplu satışı ile fonlandı.

Ether, Ethereum ağında çalıştırılan dApp'lere güç sağlayan yakıt gibi görülebilir. Diğer yandan, Bitfinex gibi kripto borsalarında alınıp satılabilen bir dijital para birimi görevi de görür. Bu nedenle insanlar "Ethereum satın almalı mıyım?" dediğinde aslında, sembolü ETH olan Ether'i ifade etmektedir.

Ethereum ağı ayrıca ERC721 veya ERC20 token'ları olarak bilinen farklı kripto para birimlerini sunmak için bir platform olarak kullanılmıştır. Ağ bugüne kadar yüzlerce DeFi projesi dahil olmak üzere binlerce dApp'in gelişimine ev sahipliği yapmış ve milyarlarca dolar değerinde olduğu söylenen DeFi ekosisteminin yükselişine tanıklık etmiştir.

Neden Ethereum?

Ethereum, merkezi sistemden uzaklaşma hareketinin ilk savunucularından biridir. Teknolojisi; finans, tedarik zinciri, oyun ve hatta hayır kurumları ve sosyal fonlama gibi sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere birçok sektörde dengeleri değiştirme potansiyeline sahiptir.

Blok zinciri teknolojisinin ve merkeziyetçilikten uzaklaşma kavramının daha geniş çevrelerce kabul edilmesiyle Ethereum'un önümüzdeki yıllarda daha fazla takipçi ve popülerlik kazanma olasılığı yüksektir. Dahası, Proof of Stake (Hisse Kanıtı) uzlaşmasına geçiş ile Ethereum 2.0, ETH edinmek için daha fazla seçenek sağlayacak ve daha fazla kişinin ETH'yi daha derinlemesine keşfetmesine yol açacaktır.

Bununla birlikte, Ethereum'un algılanan değeri, insanların hayatlarını önemli ölçüde etkileyecek ve böylece toplumda değişiklikleri teşvik edecek kapasiteye sahip yenilikler getirme yetisine bağlıdır.

why buy ethereum?
how to buy ethereum?

Bitfinex'te Ethereum nasıl satın alınır?

Ethereum satın almak istiyorsanız Bitfinex size hızlı ve kolay bir yol sunuyor. Bununla birlikte kredi kartları ile Bitfinex'te Ethereum satın alabilirsiniz.

Bitfinex'te Ether satın almak için:

1. Bitfinex hesabınıza giriş yapın veya bir hesap oluşturmak için kaydolun.

2. Para Yatırma sayfasına gidin.

3. Kripto Para Birimleri bölümünden ETH satın almak üzere kullanmayı planladığınız para birimini seçin ve Spot cüzdanınızda bir para yatırma adresi oluşturun.

4. Kripto parayı oluşturulan para yatırma adresine gönderin.

5. Fonlar cüzdanınıza geldiğinde bunları ETH ile takas edebilirsiniz. Bitfinex'te alım satım yapmayı öğrenmek için buraya bakın.

Hareket halindeyken Ether para birimini kolayca satın alabilmeniz için Bitfinex'i mobil cihazlara da getirdik.

Sırada ne var?

Bitfinex'te Ethereum'larınızı kullanmak için farklı seçenekler vardır. İşte bazıları:

item 71

ETH Stake Etme

ETH2Pending token'larına stake etmek istediğiniz ETH tutarını Bitfinex Cüzdanlar sayfasında dönüştürebilirsiniz. Staking döngüsü tamamlandığında stake etmek için seçtiğiniz ETH bakiyesi ETH2 olarak görüntülenecektir. Stake ettiğiniz ETH için alacağınız staking ödülleri ETH2 Ödülü olarak yansıtılacaktır.

item 71

ETH Alma ve Satma

ETH'nizi Bitfinex platformunda marjinle veya borsamızda iyi bilinen çok sayıda kripto para birimiyle takas edebilirsiniz. Bitfinex'in işleyişine aşina değilseniz kripto para alım satımı ile ilgili yeni başlayanlar kılavuzumuza bakabilirsiniz.

item 71

ETH Borç Verme

Bitfinex Lending Pro ile ETH bakiyenizi borç olarak vererek ödüller kazanın!

item 71

ETH Gönderme

Bitfinex'te fonlarınızı istediğiniz ERC20 cüzdan adresine transfer edin.

item 71

ETH ile Satın Alma

Bitfinex, Bitrefill entegrasyonu sayesinde ETH'nizle alışveriş yapmanızı, hediye kartı satın almanızı veya cep telefonunuza kontör yüklemenizi kolaylaştırıyor.

Ethereum ile İlgili Eğlenceli Bilgiler